Otvorený list Robertovi Ficovi

Autor: Nikola Jelínková | 25.9.2012 o 20:12 | Karma článku: 10,41 | Prečítané:  1431x

Milý pán Fico, ako sa máte? Hádam sa už lepšie ani nedá. A čo ja a moji rovesníci? Na to Vám veľmi rada odpoviem...  

Študenti sú budúcnosť tohto štátu. A Vy, miesto toho aby ste sa o nich starali, aby bol tento národ vzdelaný, im stále len beriete a beriete. Štúdium na vysokej škole je náročné nie len psychicky ale aj finančne. A ten, ktorý by študovať chcel, ten, ktorý na to má bohužiaľ nemôže. A prečo?

Každý má nárok na bezplatné štúdium na tri bakalárske a dva magisterské ročníky. Ostatní platia nemalú sumu. Avšak mimo to, platí sa cestovné, ubytovanie, strava a určite aj nejaká zábava. Bez ohľadu na tu zábavu je to nemálo peňazí každý mesiac. Nikto nám zadarmo nič nedá. Nie každý ma oboch rodičov pracujúcich alebo nie každý má oboch rodičov dostačujúco zarábajúcich. Preto a pre svoje vzdelanie by (skoro) každý chcel pomôcť a finančne prispieť. Nájsť si brigádu a niečo málo zarobiť. Na štát sa bohužiaľ spoliehať nik nemôže. Tak kde je potom problém?

Ak chce študent pracovať ide na dohodu. A tu nastáva prvý problém. Odkedy ste zvýšili odvody na „dohodárov“ zamestnávatelia si vyberú radšej niekoho na trvalý pracovný pomer ako sa zaoberať nejakým študentíkom. Aj keď si študent predsa len nájde nejakú brigádu popri škole, nadrie sa ako kôň vo svojom voľnom čase a  nemá z toho nič, pretože kvôli Vašej „úžasnej“ reforme musí platiť odvody. A ako čerešničku na torte zrušíte našim rodičom daňový bonus. Zarobíte na každom vysokoškolákovi v priemere 250€.

Vysoké školy ponúkajú štipendiá. Či už sociálne alebo prospechové. Avšak nie vždy sa študentovi podarí udržať si taký skvelý priemer, aby ho dostal. A sociálne štipendiá poberá asi tak 10% Študentov. A čo tí ostatní? Asi majú smolu.

Takže milý pán Fico, skúste sa zamyslieť nad svojimi reformami a nad budúcnosťou tohto štátu. Neberte chudákom aj to málo čo majú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, diaľnicu na Trnavu rozšíri na osem pruhov

Proti zmenám sa postavili aktivisti aj Bratislavský samosprávy kraj.


Už ste čítali?